top of page

5 minut informacji

OPIEKA STOMIJNA

Nasza firma stara się wyjść na przeciw oczekiwaniom klienta, który znalazł się w trudnym okresie swojego życia. W naszych sklepach, oferujemy opiekę stomijną. Dwie bezpłatne wizyty, w czasie których można dobrać sprzęt stomijny. W sklepach można poradzić się wykwalifikowanej obsługi. Poniżej przedstawiamy kilka informacji ważnych na początku funkcjonowania ze stomią- Proszę poświęć 5 minut.

NFZ-850x400a_edited.png

 

 

 

Realizacja zlecenia

 

-pacjent samodzielnie wybiera w jakim sklepie chce wybierać zaopatrzenie stomijne

-po uzyskaniu grupy niepełnosprawności w stopniu znacznym można otrzymać zwiększony limit na zaopatrzenie stomijne

- Stomia zmienia się w przeciągu pierwszych miesięcy użytkowania sprzętu stomijnego. Używanie źle dobranego sprzętu, nie jest dla bezpieczne, może prowadzić do różnych powikłań.

-W pierwszych miesiącach sugerujemy comiesięczne przychodzenie do sklepu. Dopiero po pewnym czasie bezpiecznie jest wybierać sprzęt na dłuższe okresy.

-w ramach zleceń można zakupić: worki stomijne, płytki stomijne ; kosmetyki stomijne( pasty uszczelniające, pasty gojące,  gaziki ze zmywaczem lub płynem ochraniającym, pasy , paski podtrzymujące, puder, pianki myjące itd)

- na zleceniu można wybierać różne rodzaje firm. W Naszej firmie posiadamy 

- dobrą praktyką zapobiegającą powstawaniu przepukliny w okolicy stomii jest zaopatrzenie się w pas stomijny ( ze specjalnym miejscem do wycięcia otwory), pas jest refundowany w 70%. Zlecenie na pas stomijny kod P.115.  Zapytaj w sklepie jak wyciąć otwór)

 

 

Zlecenie na stom

Kod P.099

Worki stomijne w systemie jednoczęściowym lub dwuczęściowym lub płytki stomijne, lub worki do zbiórki moczu (urostomia), lub zestaw do irygacji (kolostomia)  

Kod P.141

Wyroby stomijne (pasty uszczelniające, pudry, paski, półpierścienie, pierścienie o właściwościach uszczelniających lub gojących, produkty do zmywania/ odklejania płytki stomijnej lub do ochrony skóry wokół stomii (tzw druga skóra) lub środki zagęszczające luźną treść jelitową)

 

Kody zaopatrzenia i limity (worki, płytki)

Kolostomia P.099.K – wartość refundacji –  450 zł

Ileostomia P.099.I – wartość refundacji –   450 zł

Urostomia P.099.U – wartość refundacji –   530 zł

Inne przetoki P.099.IP – wartość refundacji –   450 zł

Akcesoria stomijne konieczność dopłaty w wysokości 20% od wartości pobieranego w ramach zlecenia sprzętu (kod refundacji P.141):

Kolostomia P.141.K – wartość refundacji –   120 zł

Ileostomia P.141.I – wartość refundacji –   120 zł

Urostomia P.141.U – wartość refundacji –   120 zł

Inne przetoki P.141.IP – wartość refundacji –   120 zł

Pierwsze i jednorazowe zlecenie dla nowo wyłonionej stomii w wysokości podwójnego miesięcznego limitu refundacyjnego: Worki i płytki, bez dopłat w ramach limitu refundacji (kod refundacji P.099A):

Kolostomia P.099A.K – wartość refundacji –    900 zł

Ileostomia P.099A.I – wartość refundacji –    900 zł

Urostomia P.099A.U – wartość refundacji  –  1.060 zł

Inne przetoki P.099A.IP – wartość refundacji  –  900 zł

Akcesoria stomijne w przypadku nowo wyłonionej stomii-zlecenie jednorazowe z podwójnym limitem, z dopłatą pacjenta 20% (kod refundacji P.141A):       

Kolostomia P.141A.K – wartość refundacji  –  240 zł

Ileostomia P.141A.I – wartość refundacji  –  240 zł

Urostomia P.141A.U – wartość refundacji  –   240 zł

Inne przetoki P.141A.IP – wartość refundacji  –  240 zł

Współpracujemy z:

  • CONVATEC

  • COLOPLAST

  • DANSAC

  • STUROMEDICA

  • CORTMED

  • SALTS

  • WELLAND MEDICAL

system-jednoczciowy-min.jpg

Sprzęt stomijny: 

(odpłatność 0%)

  • worki system 1-częściowy- do opróżniania

  • worki system 1 częściowy- zamknięte

  • płytki stomijne - system 2 częściowy

  • worki system 2-częściowy- do opróżniania

  • worki system 2 częściowy- zamknięte

system-dwuczciowy-min.webp

Akcesoria stomijne

(odpłatność 20%)

  • pasty uszczelniająco-gojące

  • pasta gojąca

  • puder

  • gaziki

  • chusteczki

  • pianki

  • żele ochronne

  • spray -ułatwiający odklejanie

  • spray ochronny

  • pierścienie uszczelniające

  • paski mocujące hydrokoloidowe

  • pasek podtrzymujący

logo.png

Jak pielęgnować skórę wokół stomii?

Skóra znajdująca się wokół stomii jest narażona na podrażnienie, zaczerwienienie i infekcje na skutek kontaktu z wydzielinami. Warto więc pamiętać o jej systematycznej pielęgnacji.

Do pielęgnacji i ochrony skóry wokół stomii poleca się dedykowane do tego celu kosmetyki, między innymi kremy, lotiony, aerozole, pudry, chusteczki pielęgnacyjne. pianki.

Do mycia skóry wokół stomii przeznaczone są pianki oraz chusteczki myjące. Zawierają one składniki antybakteryjne i stosowane są do dekontaminacji. Zatrzymują wzrost bakterii, redukują nieprzyjemne zapachy i jednocześnie nie podrażniają skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji stomii zawierają delikatne, wspomagające gojenie i ochronę skóry składniki, dlatego dzięki nim można zadbać o nią kompleksowo.

Do czego służy pasta stomijna?

Pasta uszczelniająco-gojąca jest przeznaczonamdo mocowania sprzętu stomijnego oraz do jego zabezpieczania przed przeciekaniem.  Stosowanie pasty pozwala też na przedłużenie czasu noszenia worka stomijnego.

Pasta stomijna wypełnia fałdy i zagłębienia w skórze, aby dzięki temu uzyskać szczelne połączenie pomiędzy naskórkiem oraz płytką stomijną. Wchłania ona również nadmiar wilgoci i pielęgnuje skórę przy stomii. Pasta może być nakładana bezpośrednio na skórę albo na płytkę lub przylepiec.

Pasty do stomii oferowane są w tubkach, do których mogą być też dołączone praktyczne kluczyki do ich wyciskania.

Jak odkleić płytkę od skóry?

Usunięcie przylepców z płytek stomijnych ułatwi wykorzystanie odpowiednich kosmetyków stomijnych. 

Oferowane są one w formie sprayów, nasączonych chusteczek, które szybko i skutecznie usuwają klej, a także nie podrażniają skóry.

Jak zwiększyć przyczepność sprzętu stomijnego?

Gdy w okolicy stomii znajdują się sączące się i trudno gojące rany, ich wydzieliny mogą powodować zmniejszenie przyczepności sprzętu stomijnego i dodatkowo zaostrzać podrażnienie skóry.

Aby zwiększyć przyczepność stomii oraz przyspieszyć procesy gojenia się skóry, można zastosować ochronny puder gojący. Umożliwia on szybszą regenerację naskórka, a także wchłania wilgoć z rany, dlatego zwiększa przyczepność sprzętu stomijnego oraz jego szczelność.

Neutralizatory:

Neutralizatory przeznaczone dla stomików mają na celu redukować nieprzyjemne zapachy moczu i kału, jakie mogą pojawić się podczas wymiany sprzętu stomijnego na nowy.

Preparaty tego rodzaju zawierają w składzie substancje zapachowe, na przykład olejki eteryczne o różnych zapachach jak cytrusowy, jabłkowy czy jaśminowy.

Zapobieganie przepuklinie:

Dobrą praktyką jest zapobieganie przepuklinie. Służą do tego pasy stomijne z możliwością wycięcia otworu.

pas stom.jpg
bottom of page